Енергетичне партнерство: Євросоюз готовий до розширення імпорту біометану з України.

Євросоюз готовий до розширення імпорту біометану
Євросоюз готовий до розширення імпорту біометану
Перший досвід експорту українського біометану до Європи через ГТС виявився успішним, тому очікується його подальше розширення. Про це повідомила менеджер з питань торгівлі Представництва ЄС в Україні Анне Берсіо. Вона наголосила, що вперше експорт біометану до Євросоюзу здійснено в лютому цього року. Хоча обсяги були незначними, цей проєкт є прикладом відповідності вимогам ЄС щодо сталості та простежуваності зелених газів.
У даний момент це ще, можливо, не можна назвати економічно життєздатним проєктом, тому що обсяги були надто малими. Але це дуже хороший бізнес-кейс, оскільки він демонструє відповідність вимогам ЄС щодо сталості та простежуваності всіх енергетичних одиниць по ланцюжку створення вартості. І я думаю, що в 2025 році ми побачимо до 10 різних аграрних виробників, які приєднаються до цієї ініціативи.
За словами Берсіо, біометан може бути прокачаний через ГТС та подальше транспортування в Україні та Європі. Зокрема, Німеччина є одним із отримувачів, яка має великий попит на екологічно чисті гази.
Це справді можливо, й тепер я майже впевнена, що, маючи законодавчу та нормативну базу, формування якої ми завершуємо на даний момент (ЄС разом з українською стороною), ми побачимо розширення цього проєкту, а обсяги згодом будуть більшими.
Запитанням про ризик передачі біометану через ГТС, яка є об’єктом нападів РФ, вона зазначила, що інвестиції в країну, яка перебуває в стані війни, завжди пов’язані з ризиком. Берсіо також наголосила, що для виробництва біометану необхідне високотехнологічне обладнання, багато елементів якого поставляються з країн-членів ЄС. За її словами, в українському аграрному секторі є великий потенціал для біометану, проте невеликі фермерські господарства не можуть собі дозволити капіталовкладення в будівництво біогазової установки.
Але це чудовий бізнес-кейс, який демонструє декарбонізацію і децентралізацію, а також приносить додаткову цінність продукту, що споживається в Україні як аграрний продукт. Ці відходи можна використовувати для отримання прибутку.

Читайте також

Реклама